W ostatnich miesiącach nasze szkolne życie (choć nie tylko) uległo dużym zmianom. Nowe wyzwania spowodowały konieczność dostosowania się do realiów, jakie przyniosło życie w cieniu pandemii koronawirusa. Wszyscy, w zawrotnym tempie, musieliśmy podporządkować się nowym zasadom współżycia społecznego, zmodyfikować nasze przyzwyczajenia i sposób nauki czy pracy. Przed oświatą postawiono ważne zadanie - całkowite przeniesienie nauczania i zarządzania pracą szkoły do przestrzeni wirtualnej. W przeciągu kilkunastu dni musieliśmy dostosować się do zmienionych oczekiwań, potrzeb i możliwości. W tym krótkim czasie szkołę należało zupełnie przeorganizować - ustalić i utrzymać nowy porządek. Wspólnymi siłami, dzięki determinacji i wytężonej pracy kadry zarządzającej szkołą, pedagogów, ale również Waszej i często Waszych rodziców, sprostaliśmy temu bardzo skomplikowanemu zadaniu i dobrnęliśmy do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Gratuluję sukcesu promocji lub ukończenia szkoły! Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak poradziliście sobie w tej trudnej sytuacji. Brawo! Nie bez znaczenia było tu wsparcie Waszych nauczycieli, którym również serdecznie gratuluję kompetencji, umiejętności i kreatywności w kształtowaniu nowej e-rzeczywistości edukacyjnej. Dziękuję pięknie!

Niestety, tradycyjna uroczystość zakończenia roku szkolnego nie jest możliwa, dlatego kieruję do Was te kilka zdań refleksji. Wiem, że wielu z Was, zachowując ustalony w szkole reżim sanitarny, przybędzie do szkoły, aby odebrać świadectwa podsumowujące tegoroczne zmagania. Część z Was otrzyma również w pełni zasłużone nagrody i wyróżnienia. Niezależnie jednak od wyników, jakie udało Wam się uzyskać w tym tak odmiennym roku szkolnym, przed Wami cudowna perspektywa dwóch miesięcy odpoczynku. Dobrze wykorzystajcie ten czas, choć mam świadomość, że będą to nieco inne wakacje niż do tej pory. Ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa przeorganizowały również rodzinne plany wakacyjne, co nie oznacza braku możliwości dobrego wypoczynku. Przecież wszędzie można się doskonale bawić.

Niezależnie od tego, jak zamierzacie spędzić wakacje, chciałabym, abyście postarali się pamiętać nie tylko o sobie, ale także o innych. Macie przed sobą dwa miesiące. To pora na odpoczynek, ale także sporo czasu, który możecie spędzić konstruktywnie. Poświęćcie więc chociaż jedną chwilę osobom, które tego potrzebują, choć nie zawsze zdajecie sobie z tego sprawę. Czasami nie potrzeba wiele – po prostu podarujcie im uśmiech, zaoferujcie pomoc w drobnych, codziennych sprawach. To nie kosztuje wiele, a może kogoś bardzo uszczęśliwić.

 Postarajcie się również pamiętać o Waszych najbliższych – rodzicach, rodzeństwie, dziadkach, przyjaciołach. Pomyślcie o nich ciepło, zróbcie dla nich coś miłego. Choć czasem się nie zgadzacie, a nawet kłócicie, i nie zawsze jest między Wami tak, jak byście sobie tego życzyli, to właśnie najbliższe osoby sprawiają, że nasze życie nabiera blasku.

Podczas wypoczynku bezwzględnie pamiętajcie o bezpieczeństwie. Przestrzegajcie zasad obowiązujących na basenach, akwenach wodnych, w lasach, parkach, itp. W ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, nie zapominajcie o przestrzeganiu nadal obowiązujących, jak i ewentualnych nowych zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

Kochani, życzę Wam pogodnych wakacji, a po nich powrotu do szkoły z energią, entuzjazmem i siłą do dalszej pracy w kształtowaniu swojej zawodowej przyszłości.

Anna Teodorowicz – dyrektor ZSZ im. S. Staszica i CKU w Ostródzie.