ZSZ Staszic CKU Ostroda - Tydzień Osób z Niepełnosprawnością
 • 1 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  technik mechanik, technik logistyk, ślusarz, magazynier-logistyk, mechanik monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających
 • 2 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  krawiec (krawiectwo jachtowe), tapicer (tapicerstwo jachtowe), technik mechanik (budowa i projektowanie jachtów), szkutnik (patent sternika motorowodnego)
 • 3 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik logistyk, technik mechanik, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, magazynier logistyk
 • 4 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  monter zabudowy i robót wykończeniowych, monter sieci i instalacji sanitarnych, dekarz
 • 5 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  gwarancja zatrudnienia u naszych partnerów
baner
35,10,0,50,1
25,600,60,1,2000,5000,25,800
90,150,0,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,0,5000
0,1,1,1,0,38,15,5,2,1,0,20,0,0

Tydzień Osób z Niepełnosprawnością

dsc00393Tradycją naszej szkoły stają się coroczne obchody Tygodnia Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku odbyły się one w dniach 7-13 grudnia, a ich głównymi współorganizatorami byli uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ostródzie, działający przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

W otoczeniu pięknego świątecznego wystroju, na korytarzu i w świetlicy uczniowie „Staszica” mieli okazję przyjrzeć się tablicom i plakatom poświęconym tematyce niepełnosprawności, a także wystawie fotograficznej „Osoby z niepełnosprawnością w kadrze niepełnosprawnych” przygotowanej przez pracownię dziennikarsko-fotograficzną Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wszystko to pobudzało do refleksji nad własnymi, subiektywnymi wyobrażeniami zdrowia i choroby, sprawności i niepełnosprawności, piękna i jego braku...

Tydzień rozpoczęto panelami dyskusyjnymi Self-Adwokatów – dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, których celem jest walka o swoje niezbywalne prawa: wolność, godność i równość. W poniedziałek i wtorek wzięli w nich udział uczniowie szkoły dla młodzieży. Pod kierunkiem prowadzącej – Małgorzaty Grzyb, Self-Adwokaci mówili o swoich trudnościach, problemie ubezwłasnowolniania osób z niepełnosprawnością intelektualną, walce ze stereotypami, ale i prawach, radościach oraz marzeniach, dość szybko łamiąc mury pomiędzy sobą a „zdrowymi” uczniami.

O znaczeniu tych spotkań najwięcej powiedzieć mogą sami uczniowie, do których panel był skierowany:

„Łatwo zauważyć, jak niewiele nas różni, jak bardzo jesteśmy podobni do siebie. Ludzie niepełnosprawni tak samo chcą być samodzielni, doceniani oraz akceptowani. Większość osób jest zamknięta na innych, dlatego uważam, że większa ilość takich spotkań wniosłaby wiele dobrego”.

„Osoby niepełnosprawne pokazały nam kawałek swojego świata. Wypowiadały się na temat swoich zainteresowań i życia codziennego. Pokazały jak nieprawdziwe mogą być stereotypy”.

„Sądzę, że takie spotkania są potrzebne, gdyż możemy dowiedzieć się, z czym tak naprawdę zmagają się Ci ludzie na co dzień. Że nie jest im łatwo iść ulicą, bo są wyśmiewani lub ignorowani. Można śmiało stwierdzić, że pomimo problemów są tacy jak my, mają poczucie humoru, swoje zainteresowania”.

Pełnomocnik Dyrektora ZSZ i CKU ds. Osób z Niepełnosprawnością,

Katarzyna Ćwirynkało

Galeria zdjęć

Copyright © 2018. ZSZ Staszic CKU Rights Reserved.


Facebook