Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego

 

Ochotnicze Hufce Pracy

Jednostka: Hufiec Pracy 14-10 w Ostródzie, ul. Sienkiewicza 9, tel. 89/ 646 22 56, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kształcenie i przygotowanie zawodowe

Jest to jednostka dochodząca z możliwością zakwaterowania w internacie, do której można kierować młodzież z terenu: m. Ostródy, powiatu ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego, działdowskiego (wg. możliwości komunikacyjnych). Tutaj uczestnicy mają możliwość kontynuowania nauki i zdobycia zawodu w miejscu zamieszkania (forma tzw. dochodząca). Proces nauki i wychowania przebiega w pięciodniowym systemie nauki (od poniedziałku do piątku). Przy jednostce funkcjonuje świetlica środowiskowa OHP.

Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty. Przeznaczone jest dla osób w wieku 15-18 lat, które z różnych przyczyn chcą realizować obowiązek szkolny lub obowiązek nauki łącząc go z pracą zarobkową.

Kształcenie ogólne młodzieży odbywa się na poziomie: Szkoły Branżowej I Stopnia w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie.
Kształcenie zawodowe odbywa się zakładach pracy na podstawie umowy o pracę na statusie pracownika młodocianego w zawodach: kucharz, sprzedawca, klasa wielozawodowa (zawody rzemieślnicze: mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, fryzjer, stolarz, cukiernik, piekarz, fotograf, dekarz, ślusarz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, monter, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, elektryk, elektromechanik, wędliniarz, krawiec, tapicer i inne w porozumieniu z Cechem Rzemiosł i Przedsiębiorców). Ucząc się pracuje, a za pracę otrzymuje miesięczne wynagrodzenie i ma zapewnione ubezpieczenie.

Kadra pedagogiczna hufca ściśle współdziała z pracodawcami, domami rodzinnymi i szkołami. W czasie wolnym od nauki i pracy organizowane są zajęcia o charakterze kulturalnym i sportowo-rekreacyjnym.

Dla uczestników zamiejscowych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oferujemy całkowicie bezpłatny pobyt w Internacie.

http://warminsko-mazurska.ohp.pl/jednostki_org/hufiec-pracy-w-ostrodzie/