ZSZ Staszic CKU Ostroda - Tydzień Osób z Niepełnosprawnością w Staszicu
 • 1 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  technik mechanik, technik logistyk, ślusarz, magazynier-logistyk, mechanik monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających
 • 2 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  krawiec (krawiectwo jachtowe), tapicer (tapicerstwo jachtowe), technik mechanik (budowa i projektowanie jachtów), szkutnik (patent sternika motorowodnego)
 • 3 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik logistyk, technik mechanik, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, magazynier logistyk
 • 4 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  monter zabudowy i robót wykończeniowych, monter sieci i instalacji sanitarnych, dekarz
 • 5 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  gwarancja zatrudnienia u naszych partnerów
baner
35,10,0,50,1
25,600,60,1,2000,5000,25,800
90,150,0,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,0,5000
0,1,1,1,0,38,15,5,2,1,0,20,0,0

Tydzień Osób z Niepełnosprawnością w Staszicu

dsc 1379 W dniach 27. 11 – 3. 12. 2017 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie trwał Tydzień Osób z Niepełnosprawnością. W czasie tym mieliśmy okazję wziąć udział w kilku ważnych wydarzeniach artystycznych i informacyjnych.

Obchody rozpoczęliśmy od obejrzenia na żywo spektaklu pt. „Szatnia” w wykonaniu zaproszonego Teatru „Przebudzeni”. W tej wielokrotnie już nagradzanej w całej Polsce sztuce, pod okiem Moniki Kazimierczyk i Dariusza Wychudzkiego, grali dla nas niezwykli aktorzy – osoby z niepełnosprawnością, które zachwyciły nas swoją profesjonalną, autentyczną grą. Podczas jednej godziny lekcyjnej nasza świetlica zamieniła się w świetnie wyposażoną salę teatralną, a młodzież naszej szkoły dała się ponieść artystycznym wzruszeniom. „Szatnię” obejrzeli też dorośli słuchacze na  ostródzkim zamku. Pozytywnych emocji nie kryli również sami aktorzy i prowadzący, którzy po podziękowaniach widzów obiecali, że do Staszica zawitają ponownie wiosną. 

W ramach tych dni gościliśmy w swoich progach także self – adwokatów – osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które podzieliły się z naszą młodzieżą wiedzą o prawach osób z niepełnosprawnością, ale też swoimi przemyśleniami i marzeniami. Self-adwokaci, wraz z prowadzącą Małgorzatą Grzyb, pokazali nam obraz ludzi z niepełnosprawnością intelektualną, którego wcześniej nie wszyscy byli świadomi – ludzi aktywnych, pewnych siebie, walczących o swoje prawa i życzliwych.

Ponadto, w Staszicowej bibliotece miała miejsce wystawa prac plastycznych wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej. Promowana była również literatura poruszająca problemy osób niepełnosprawnych.

Po co to robimy? Po co są te spotkania naszej młodzieży i słuchaczy dorosłych z osobami niepełnosprawnymi? Otóż „Ma to głęboki sens” – mówią organizujący te wydarzenia nauczyciele. „Chcemy burzyć mity i stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Widzimy, ile te spotkania młodym ludziom dają, jak zmieniają ich podejście i nastawienie do takich osób”.

Po zorganizowanych w szkole wydarzeniach, wśród młodzieży widać było nie tylko zrozumienie, ale przede wszystkim uczucia podziwu i akceptacji. Sami głośno nam o tym mówili. „Stwierdzam, że muszę zacząć cieszyć się życiem takim, jakie mam” - mówi jedna z uczennic - „Spotkanie dało mi wiele do myślenia. Teraz wiem, jak mogą być utalentowani ludzie z niepełnosprawnością” - dodaje inna.

Co jeszcze chcemy przekazać naszym uczniom i słuchaczom, organizując takie wydarzenia w Staszicu? Chcemy, aby nasza młodzież nauczyła się tolerancji, szacunku i tego, że tak naprawdę niewiele nas różni. Osoby z niepełnosprawnością doskonale nam to udowodniły.

Galeria zdjęć

Copyright © 2018. ZSZ Staszic CKU Rights Reserved.


Facebook